MBL

Mülken Burak Lale

Selamlar ! Ben Mülken Burak Lale. Bilgisayar ile tanışmam çok küçük yaşlarda başladı. Ortaokul dönemime kadar genellikle oyunlar için bilgisayar kullanıcısıydım. Ortaokul zamanlarımda oyunlardan daha çok bu nasıl bir makine, kapalı siyah kutu, fişe takıyorum, düğmeye basıyorum ve ekranda renkli birşeyler açılıyor, tıklıyorum oyun oynuyorum, komutlar verebiliyorum nasıl bunlar olabiliyor gibi soruların cevaplarını aramaya başladım. Üniversite zamanına kadar lisede temel programlama derslerini görmemle beraber iyice bilgisayara olan tutkum güçlendi ve bilgisayara, teknolojiye daha farklı bakmaya başladım.

      Üniversite dönemime kadar donanımla uğraştım. Lise dönemimde okulu sevemedim ve okuldan ayrıldım. Küçük yaşlarda olmama rağmen kendime göre hedeflerim hayallerim vardı. Bu doğrultuda eğitimde almam şarttı. Açık lisede Bilişim Teknolojileri bölümüne kayıt oldum. O zamanlar bir bilgisayar servisinde çırak olarak işe başladım. Gündüzleri bilgisayar tamir ediyordum, akşamları da okula gidiyordum. Bu süreç yaklaşık üç sene sürdü. Üç sene sonunda lise eğitimimi tamamlamış ve bilgisayar donanımı konusunda tek tek bütün parçaların çalışma mantığını, genel olarak sistem konusunda baya bilgi edinmiştim. O zamanlar chipset onarımı bios entegreleri A'dan Z'ye bütün parçaların onarım süreçlerini arıza tespit yöntemlerini öğrenmiştim. Hayalim zaten bilişim alanında çalışmaktı. Fakat bilişimin neresinde olacağıma karar vermemiştim. Bunun için lise sonunda çalıştığım yerden ayrılıp dönemsel olarak, akıllı ev sistemleri, güvenlik sistemleri yapan bir şirkette işe başladım. Bunu da deneyimledikten sonra bir otelin network ağı nasıl yönetilir ?, server nedir ?, kabinet nedir ?, switch nedir ? gibi konularını öğrenip tecrübe edebileceğim başka bir işe girdim. Artık son olarak yazılım kalmıştı.

    Üniversite sınavına girerek 2 yıllık Manisa Celal Bayar Üniversitesi Ön Lisans Bilgisayar Programcılığı eğitimimi tamamladım. Bu arada kesinlikle ama kesinlikle üniversiteye gitmenizi tavsiye ediyorum. Tavsiye etmemin sebebi orada aldığınız eğitimden ziyade hayata bakış açınızı, ufkunuzu geliştirebileceğiniz size bir çok konuda faydası olacak bir yer. Yazılımla daha çok bu zamanlarda tanıştım, kaynaştım diyebilirim. Hatta o kadar kaynaştım ki Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ve Avrupa Birliği'nin Akıllı Şehirler temalı bir proje yarışmasında derece elde ettim. Yaklaşık 5 senedir yazılımla ilgileniyorum. 5 sene içerisinde çeşitli CRM, E-Ticaret, Firma Siteleri, Muhasebe Yazılımları gibi yazılım ürünleri üzerinde çalıştım.Özellikle E-Ticaret sitelerinde veya firma sitelerinde iş siteyi yapmakla bitmiyordu. Google'da çıkması gerekiyordu. Bu doğrultuda SEO öğrendim ve projelerimde uyguladım. Özellikle yerel SEO diye tabir edebileceğim bölgesel çalışmalarda başarılı sonuçlar elde ettim. Şu anda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans programını tamamlamak üzereyim. Toparlamak gerekirse her zaman mutlu olduğum işi yapmaya gayret edindim. Bir şeyler üretip ve insanların onu kullanıp geri bildirimde bulunmaları beni en çok motive eden konulardan biri. Şimdilik bu kadar. Sevgiler...

Ne Yaptım

2013 ∞


Satır

Çay & Kahve

PROJE

MUTLU MÜŞTERİ

01.

Analiz

Yola ihtiyaçlarınızı belirleyerek çıkıyoruz.Bu noktada özellikle istediğiniz bir hizmet, ürün var mı onu belirliyoruz.Sonra sizin hangi ihtiayacınızı yazlım ile çözmek istediğinizi dinliyorum.Sizin için belirlediğimiz sorunları yazılım ile nasıl çözebiliriz, hangi özellikleri olmalı gibi tespit ediyoruz.

02.

Geliştirme

Belirlediğimiz sorunları yazılım ile çözme aşamasına geçiyoruz.Bu kısımda yazılım teknolojilerimizi netleştirmiş, yazılımımızı geliştirmeye başlamış oluyoruz.Geliştirilen bölümleri demolar halinde size teste gönderip sizden gelecek geri bildirimlere göre yazılımımızı şekillendiriyoruz.

03.

Destek

Yazılımımız tamamlandıktan sonra canlı ortama alıyoruz.Var ise bug, deneyim sorunları, başka özelliklerin ilave edilmesi veya sizden gelebilecek başka geri bilidirimlere göre destek sağlıyoruz.Sizden bir geri bildirim gelmese dahi yazılımda bakım ister.Biz bu süreçte yazılımınız, veritabanınızın, sunucunuzun bakımlarını yapıyor olacağız.