HTML'i Anlayalım - 01

HTML'i Anlayalım - 01

Bir önceki yazımda internet ve web hakkında bir giriş yapmıştık.Buradan yazıya gidebilirsiniz.Şimdi HTML'de bazı etiketler var bir düzeni var.Peki bunları kim belirliyor ? HTML açık kaynak bir teknolojidir.Açık kaynak, özgür yazılım gibi konulara başka bir makalede değineceğiz.

Şuanda Web'in geliştirilmesinden sorumlu bir grup var.Bu grubun adı w3.Bu grupta kimler yokki, netflix,volvo,apple vs.Bu grubun tüm üyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

HTML bir programlama dili değildir.Bir işaretleme dilidir.Yeni başlayanlarda bazen HTML diğer programlama dillerini geçebilir mi ? yada HTML bilip mantığını tam kavrayamanlarda HTML'de şuda olsa şunu geçer gibi yorumlar geliyor.Arkadaşlar HTML bir programlama dili olmadığı için kıyaslamakta çok yanlış.HTML web için olmazsa olmazdır.Web'in en temelinde HTML vardır.Bu makaleyi okurken bile web sayfalarında gördüğünüz çoğu şey HTML'dir

HTML yazmak için ekstra programlara yazılımlara ihtiyaç yoktur.Basit bir metin editöründe bile HTML yazabilirsiniz.HTML için belgenin uzantısı .html olması yeterlidir.Kodumuzu yazdıktan sonra herhangi bir tarayıcıda çalıştırabiliriz.

HTML sayfası oluşturmak için kullanılan komutlara tag(etiket) denir.Örneğin <tag>içerik</tag> Bazı etiketler hariç çoğu etiket açılır ve sonrasında kapanır.Bir html belgesinde standart HTML etiketleri içermelidir.HTML belgesinde olması gereken üç kısım vardır.

Temel <html>

<html></html> kodlarımızı HTML etiketleri arasına yazıyoruz.

Baş <head>

<head></head> Head alanı tarayıcıya ve arama motorlarına bilgi verdiğimiz alanlardır.

Gövde <body>

<body></body> Body alanı sayfada gördüğümüz tüm HTML etiketlerini, elementlerini kısaca tüm içeriğimizi yazdığımız kısımdır.

Örnek bir HTML sayfası yazacak olursak şöyle olmalıdır.


<html>
<head>
<title>İlk Sayfam </title>
</head>
<body>
Sayfama hoşgeldiniz.
</body>
</html>

Yukarıda yazdığımız kodları bir metin belgesine yazıp farklı kaydet seçeneğine tıklayıp sayfa.html olarak kaydedin.Kaydettikten sonra sayfa.html tarayıcınızda çalıştırın ve çıktısını gözlemleyiniz.

çıktı

Önceki GönderiHTML'i Anlayalım - 01
Sonraki GönderiHTML'i Anlayalım - 01
Yorumlar (0)
Bu konuya farklı bir yaklaşımın veya bir sorunun var ise Yorum Yazabilirsin