İnternet mi ? oda ne. İnternet nedir ? Nasıl Çalışır ?

İnternet mi ? oda ne. İnternet nedir ? Nasıl Çalışır ?

İnterneti  "Mevcut bilgisayarları çeşitli ağlarla birbirlerine bağlayıp söz konusu bilgisayarlar arasında bilginin depolanmasını ve paylaşılmasını sağlayan fiziksel bir ağ topluluğu"  olarak tanımlayabiliriz.Teknik olarak çalışma sistemine geçmeden önce biraz ortaya çıkış sebebi ve geliştirilmesinden bahsetmek istiyorum.Unutmayın ki her teknolojinin bir çıkış sebebi vardır.Hiç bir teknoloji amaçsız yere çıkmamıştır.

ilk bağlantılar

*İlk birbiriyle iletişim kuran noktalar bölgeler.

 

İnternetin tarihi aslında Soğuk Savaş (1947-1991) dönemlerine dayanmaktadır.Döneminde ABD olası bir nükleer saldırı tehlikesine karşı önlem almak için altarnetif bir iletişim kanalı tasarlamaya başladı.İlk sistem ArpaNet adında oldukça küçük bir ağdan oluşmaktaydı.Bugünkü internetin temelini oluşturmaktadır.Yıllar geçtikçe internet tüm Dünya'yı kapsamaya başladı.Kapsam arttıkça kıtların ülkelerin birbirine bağlanmasıda çoğaldı.Bu bağlantılar okyonusların altından geçen fiziksel kablolar sayesinde yapılmaktadır.Tam olarakda ağ dediğimiz olay bu aslında.Bugünlerde Elon Musk Starlink adını verdiği kablosuz, uydu üzerinden internet dağıtımıda bu olayın başka bir perdesi lakin bugün konumuz bu değil.

network

*Şuanda aktif olarak internet kablolaların geçtiği yerler.

 

Web siteleri = internet değildir !  Web internetin bir servisidir.En çok bilinen, internet servisi web ile internetin nasıl çalıştığını anlamaya devam edelim.

İnternet üniversitelerde, devletlerde, ve bilim adamları tarafından ponçik TikTok videoları çekmek için kullanılmaya başlanmıştı.Şaka şaka o zamanlar sadece interneti gerçekten bilgiye erişim için kullanılıyordu.Neyse devam edelim, ama son kullanıcı yani bizler için internet hala anlamsızdı.1989 yılında İsviçre Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) çalışan Tim Berners-Lee adında bir abimiz çıktı dedi ki size www (word wide web) adında bir teknoloji geliştirdim.Hatta o kadar sevilecekti ki bu teknoloji şarkılara bile konu olacaktı. bkz:İsmail YK www.bombabomba.com

 

Bilginin transferinde kolaylıklar sağlayan www teknolojisi beraberinde yine bu abimiz tarafından HTML(Hyper Text Markup Language) teknolojisi geliştirildi.İşte tam bu noktadan sonra internet yaygınlaşmaya başladı.Kolayca web sayfaların hazırlanması, bilginin internette yayılması çok daha hızlandırdı.Tarayıcı(Browser) dediğimiz minnoş şeyde bu zaman hayatımıza girdi.Web sayfaları HTML kodları diye tabir edilen yazılış standartlarında yazılıyordu. Örneğin <b><i>Siz burayı kalın ve italik olarak görmeniz lazım  </i></b> şeklinde kodlar vardı.Lakin herkes sizin gibi anlayamıyordu.Tarayıcı çıktı dediki ben <i> görünce yazıyı eğerim <b> görünce kalınlaştırırm sizede çıktısını veririm dedi.İnternetin hikaye tarafı bu şekilde birazda teknik tarafını ele alalım.

Öncelikle tarayıcımızı açtık.Bir web adresine gitmeye çalışalım.

web nasıl çalışır

 

Tarayıcımız adres satırını üç parçaya böler.Hangi protokolde erişmek istediğimizi, hangi alan adına gitmek istediğimizi ve alan adında hangi dosyaya erişmek istediğimizi ayrıştırır.

web nasıl çalışır

 

Her alan adının(domain) bir host edildiği yani dosyalarının barındırıldığı bir sunucu vardır.Her sunucununda bir ip adresi vardır.Tarayıcı github.com'un sunucu ipsini öğrenmek için ISP'mizle (internet servis sağlayıcısı) ile iletişime geçiyor.Benim internetim süperonline olduğu için tarayıcım Turkcell'e gidiyor "kardeş bana github.com'un bir ipsini ver" diye ricada bulunuyor.Turkcell benim bu ricamı kırmıyor ve bana ip adresini veriyor.Bu sefer benim vekilim yani tarayıcımda gidiyor ip adresine kapıyı çalıyor.Github serverı sen kimsin ne için geldin diyor ?

web nasıl çalışır

Bende ona senin index.html dosyanı almaya http protokülünden  geldiğimi söylüyorum.Tabi nereye söylüyorum github sunucusunda ki 80 numaralı daireye.Yani porta.Ben 21 numaralı porta gitmiş olsaydım dosya transferi yapmak istediğimi söylecektim.

web nasıl çalışır

 

Sunucu/Server isteğimi kabul eder ve aradığım dosyada onda mevcut ise bana bir cevap verir.Ama tabi bu sistemler anlattığım gibi konuşamadıkları için http durumlarıyla haberleşir.Malesef günümüzde http durumlarından habersiz yazılım geliştiriciler var.Http durum kodları hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.Neyse index.html tarayıcıma gelir.

 

web nasıl çalışır

Tabi ben bunları anlıyamacağım için tarayıcı bu kodları ekranıma çizer ve nihayet sizler herhangi bir web sitesini görüntülediğinizi gibi o web sayfasınıda görüntülemiş oluyoruz.Dikkat ettiyseniz ekranıma çizer dedim çünkü HTML bir PROGRAMLAMA DİLİ DEĞİLDİR. HTML ile detaylı makalelerim kısa süre sonra Blog/Html menüsünden görüntüleyebilirsiniz.

İnternet nedir, nasıl çalışır sizlere anlatmaya çalıştım.Bu konuda hatalı bir anlatım yada bu konuya daha farklı bir yaklaşımınız varsa alttan taraftan yorumlarınızı iletebilirsiniz.Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

 

Önceki Gönderiİnternet mi ? oda ne. İnternet nedir ? Nasıl Çalışır ?
Sonraki Gönderiİnternet mi ? oda ne. İnternet nedir ? Nasıl Çalışır ?
Yorumlar (0)
Bu konuya farklı bir yaklaşımın veya bir sorunun var ise Yorum Yazabilirsin